Закон за данните на ЕС: защо споделянето не винаги е просто решение
Закон за данните на ЕС: защо споделянето не винаги е просто решение

Законът за данните на ЕС има за цел да улесни достъпа и използването на данни. Но какви данни? Да вземем случая с перална машина, където генерираните данни трябва да бъдат предоставени на потребителя. Дали това ще бъде дъмп на паметта на всички данни, генерирани от микропроцесора? Навиците за миене? “Определението за данни, както е предвидено в текста, може да се приложи към всички горепосочени”, обясни Паоло Фалчиони, генерален директор на APPLiA. Това е първият възникнал въпрос, когато се приближаваме до крайъгълния камък на предложението на цифровата стратегия за Европа, представено от Европейската комисия.

Днес данните се произвеждат с безпрецедентна скорост. От хора до бизнеси, свързаните устройства събират и предават все по-голям обем лични и нелични данни, докато изпълняваме ежедневните си задачи. Значението на данните не може да бъде подценявано. Самият факт, че имаме Закон/Акт на ЕС за данните, който се стреми да превърне Европа в икономика, основана на данни, показва значението му. “Ако всички сме съгласни, че в данните има стойност, тогава трябва да признаем, че споделянето на данни, когато става въпрос за бизнес отношения, трябва да бъде част от търговска сделка”, посочи Фалчиони. Тук, след като стойността на данните се разбира между две страни, всяка сделка, която се извършва между двете, трябва да бъде регулирана от договор, а не от закон. Законодателството никога не трябва да се използва като средство за принудително разкриване на данни. Това е “златното правило” в подкрепа на процъфтяващия европейски единен пазар.

Иновациите са гръбнакът на развитието на индустрията за домакински уреди в Европа. Това е най-доброто средство да се гарантира, че пазарът остава конкурентоспособен, като същевременно се подпомагат технологичните и екологичните възможности, които днешните уреди могат да предложат за постигане на цифровия преход в Европа. Следователно иновациите трябва да бъдат запазени на всяка цена. “Достъпът на трети страни до данните на притежателите на данни рискува да се превърне в” троянски кон “, което може да доведе до обратен инженеринг на продуктите”, подробно описва Фалчиони. Както се предлага понастоящем, защитата на правата върху интелектуалната собственост е неясно избегната в закона, като много неща трябва да бъдат изяснени. Инвестициите в изследвания и проектиране на сектора на домакинските уреди отнеха години, заедно със значителни инвестиции за създаване на такава стабилна индустрия, открита днес. При всички обстоятелства един закон може да обезсили това усилие.

Справедливостта при разпределянето на стойността на данните между участниците е в основата на успешното прилагане на Закона за данните на ЕС и е от ключово значение за избягване на създаването на победители и губещи при обмена на данни. Ако компаниите са задължени по закон да споделят своите данни, конкурентоспособността в Европа може да престане да съществува, оставяйки Европа да изостава в глобалната технологична надпревара.

Паоло Фалчиони, генерален директор на APPLiA, беше поканен да представи на Европейския форум за производство факторите за създаване или прекъсване на Закона за данните на ЕС, в панел, включващ участието на представители на институциите на ЕС и съответните експерти от индустрията.

http://www.applia-europe.eu/