Съответствие на етикети за енергийно етикетиране: КЗП отчита резултати по европейски проект
Съответствие на етикети за енергийно етикетиране: КЗП отчита резултати по европейски проект
APPLiA България, представена от Генералния си директор г-жа Габриела Чифличка, взе участие в националното събитие за представяне и популяризиране на резултатите от проект JA2021-01 Label Compliance (Съответствие на етикети за енергийно етикетиране на продукти).
Срещата се проведе на  20.09.2024 г.  в Дома на Европа  и се организира от Комисия за защита на потребителите (КЗП), която е участник в проекта, финансиран от EISMEA – European Innovation Council and SMEs Executive Agency с координатор Austrian Energy Agency.
Проектът започва в началото на м. май 2022 г. и в него участват 4 органа за надзор на пазара, от 4 държави-членки на ЕС: Австрия, България, Германия и  Словения
Основната му цел е  извършване на дейности по надзор на пазара за енергийно етикетиране за две продуктови групи – хладилни уреди  в съответствие с Регламент 2019/2016 и съдомиялни машини в съответствие с Регламент  2019/2017.
Основните дейности и работни пакети на проекта са:
WP2: Пазарно проучване и скрининг – сегментиране на пазара за съдомиялни машини и хладилни уреди (фризери /хладилници /хладилници с фризери/минибарове/виноохладители) като се използва подход, основан на риска
WP3: Проверка на документи – документи от производители/ вносители (доклади от тестове) и анализи от записите в EPREL за всеки уред
WP4:  Проверка на онлайн магазини – подход базиран на риска и проверки във физически магазини
WP5: Лабораторни тестове – подход, основан на риска
WP6: Прилагане и докладване за видовете несъответствия
WP7: Насоки и въвеждане на политики
WP8: Разпространение – идентифициране на националните заинтересовани страни – асоциации на търговци и потребители, търговци, производители.
Експертите от КЗП споделиха:
  • по проекта са тествани 17 хладилни уреда (4 от тях закупени в България) и 13 съдомиялни машини (3 от които са закупени на българския пазар) в акредитирани лаборатории, съответно в Дания и Германия
  • проверени са над 45 физически магазини и 20 онлайн магазини
  • като цяло във физическите магазини енергийните етикети са добре представени, докато като основен проблем при онлайн търговците е установен начинът на визуализирането на енергийния етикет и продуктовия информационен фиш. Законът изисква те да се поставят навсякъде, където е обявена цена на продукта, докато много онлайн търговците излагат тази информация само на главната страница.
  • тестовете на съдомиялните машини не са показали отклонение от стандартите за съответствие, докато при два от хладилните уреди тестовете са показали клас на енергийна ефективна ефективност G, а декларираният е F.
  • при установените непълноти и/или лиса на информация в продуктовата база данни ЕПРЕЛ задължените лица са реагирали своевременно на предписанията на КЗП, като са превели информацията в съответствие.
Габриела Чифличка поздрави КЗП с осъществяването на проекта и подчерта, че APPLiA България подкрепя действия на органите за надзор на пазара, които довеждат до реализирането на пазара на все повече продукти, съответстващи на изискванията на законодателството. Силният надзор на пазара с фокус върху изпитването на продуктите е от полза за цялото общество, като гарантира правата на потребителите и благоприятства лоялната конкуренция.