CBAM трябва да реши проблема с крайните продукти
CBAM трябва да реши проблема с крайните продукти

APPLiA България подкрепя усилията за опростяване на изискванията на Механизма за корекция на въглеродните емисии на границите (CBAM), но те не трябва да изместват фокуса от основните проблеми с конкурентоспособността, създадени с приемането и прилагането на Регламента за CBAM по отношение на продуктите надолу по веригата, крайни продукти, каквито са домакинските електроуреди.

Според производителите на домакински уреди тези проблеми могат да се решат чрез:

Едно от най-големите опасения относно CBAM е настоящият му обхват, в който не се включват продукти надолу по веригата. Това изключване поставя производителите в ЕС в неравностойно положение спрямо конкурентите им извън ЕС, които не заплащат въглеродна такса за продуктите, които реализират на европейския пазар, докато производителите на крайни продукти в ЕС заплащат такава такса за използваните от тях суровини, попадащи в обхвата на CBAM, например стомана и алуминий. Конкурентите от страни извън ЕС могат да използват незавършеността на CBAM за заобикаляне на въглеродните разходи. За да осигури наистина равни условия за европейските производители, CBAM трябва да бъде разширен, за да обхване продукти надолу по веригата. В противен случай съществува риск от увеличаване на изтичането на въглерод към страни с по-малко строги климатични политики.

  • Приемане на гъвкава система от стойности по подразбиране за продукти надолу по веригата

Практичен и ефективен начин за интегриране на стоките надолу по веригата в CBAM е чрез гъвкав  системен подход към стойностите по подразбиране (DVs). За сложни стоки надолу по веригата, изложени на риск от изтичане на въглерод, тази система трябва да използва опростена методология, която дава приоритет на основни въглеродноинтензивни компоненти, базирани на стойности по подразбиране. Тази гъвкавост е от съществено значение за гарантиране, че CBAM ще може да се внедри ефективно в широк спектър от индустрии без компромиси с неговата основна цел: предотвратяване на изтичането на въглерод и насърчаване на устойчиво производство в рамките на ЕС. Без тази гъвкавост съответствието ще стане непрактично и ще остави индустриите в ЕС уязвими към глобалната конкуренция и рисковете от изтичане на въглерод.

  • Ускоряване на публикуването на доклада по член 30, параграф 3 за продуктите надолу по веригата

Забавянето на Европейската комисия при публикуването на доклада по член 30 (3) за продуктите надолу по веригата е голяма пречка, тъй като създава несигурност за бизнеса, който трябва да се подготви за прехода. Този доклад, който е от решаващо значение за оценка на въздействието на CBAM върху индустриите надолу по веригата и рисковете от изтичане на въглерод, трябва да бъдат представен според първоначалния график, за да се предвидят необходимите законодателни корекции. Със CBAM сертификати за внос, определени да заменят безплатните квоти по Системата за търговия с емисии (ETS) от 2026 г., забавянето не позволява критичните корекции да се извършват навреме и това увеличава несигурността и рисковете за производителите в ЕС.

Всички бъдещи промени в CBAM трябва да са в съответствие със Системата за търговия с емисии, за да се осигури последователна и справедлива система за ценообразуване на въглеродните емисии. Двата механизма са проектирани да работят в тандем. Без подходяща координация, индустриите в ЕС могат да бъдат изправени пред двойна регулаторна тежест, докато конкурентните индустрии извън ЕС могат да продължат да използват съществуващите вратички. Всички промени в CBAM трябва да бъдат отразени в Системата за търговия с емисии, за да се избегне поставянето на производителите от ЕС в неравностойно положение.