Пет причини, поради които домакинските електроуреди са ключoв фактор за новата индустриална стратегия на Европа
Пет причини, поради които домакинските електроуреди са ключoв фактор за новата индустриална стратегия на Европа

На 26 февруари се очаква новата Комисия на Фон дер Лайен да стартира дългоочакваната сделка за чиста промишленост. В основата си сделката има за цел да подобри конкурентоспособността на индустрията на ЕС, като същевременно се ускоряват усилията за декарбонизация. Това се очаква да укрепи позицията на ЕС в производството на чисти технологии като домакинските електроуреди.

Днес в Европа има около 130 завода за производство на домакински уреди, като индустрията поддържа над 1 милион работни места. Уреди като хладилници, перални и ютии са в домовете на всяко европейско домакинство, подчертавайки важността на тези продукти в нашето ежедневие.

Браншът на домакинските електроуреди е движеща сила за икономиката на ЕС и е от основно значение за декарбонизацията на Европа. Повишаването на енергийната ефективност на домакинските електроуреди, което е мисия за сектора от няколко дестилетия, допринася значително за намаляването на консумацията на енергия в домакинствата, като същевременно допринася съществено за намаляването на въглеродните емисии. Въпреки това, потенциалният принос на сектора за декарбонизацията в момента се пренебрегва в европейските политики като Закона за нулеви емисии в промишлеността. Това е пропусната възможност за Европа да ускори напредъка си към декарбонизация и рискува да причнини загуба на работни места, което оказва влияние върху поминъка на много семейства.

Сделката за чиста промишленост представлява решаваща възможност за по-нататъшно укрепване на сектора за производство на домакински електроуреди. Затова от съществено значение е домакинските електроуреди да бъдат изрично включени в рамките на сделката, за да се гарантира, че техният потенциал е напълно разгърнат и интегриран в индустриалната стратегия на Европа.

Ето пет ключови причини, поради които домакинските електроуреди са стратегически сектор за целите на Европа за декарбонизация и индустриализация:

  1. Ключов двигател на енергийната ефективност в домакинствата

Домакинствата са отговорни за над една четвърт от крайното потребление на енергия в Европа, създавайки значителен потенциал за спестяване на енергия чрез разполгането в тях на по-ефективни домакински електроуреди. Давайки приоритет на този сектор, сделката за чиста промишленост би могла да адресира значителна част от потреблението на енергия в Европа, като същевременно намали зависимостта от изкопаеми горива. Само през 2023 г. спестяванията на енергия в домакинствата възлизат на 92 Mtoe (милиона тона нефтен еквивалент)[1], демонстрирайки огромен потенциал за подобряване на енергийната ефективност.

  1. Енергийно- ефективните уреди намаляват разходите и въглеродните емисии

Модерните енергийно- ефективни уреди не само намаляват консумацията на енергия на домакинството, но и водят до по-ниски сметки за ток. Благодарение на иновациите в технологиите за производство на домакински уреди, потреблението на енергия в Европа намаля с 12Mtoe (млн тона нефтен еквивалент) от 2019 г. насам. Това намаление на потреблението на енергия означава по-малко въздействие върху околната среда и финансови спестявания за потребителите, демонстрирайки как домакинските електроуреди могат да допринесат както за устойчивостта, така и за рентабилността.

  1. Домакинските уреди са основен социално-икономически фактор

Продуктите в нашите домове като хладилници, перални, уредите за отопление и охлаждане са фундаментални за качеството на живот на всяко европейско домакинство. Тези продукти осигуряват достъп до основни услуги като съхранение на храната, хигиена и здраве, подобряване на жизнения ни стандарт, спестяване на  време и намаляване на неравенствата. Въпреки това високите първоначални разходи за енергийно- ефективни технологии, като термопомпи например, са препятствие особено за най-уязвимата част от обществото. От кардинално значение е  Сделката за чиста промишленост да подкрепи достъпността на тези продукти, за да насърчи пазара на ефективни технологии и да направи възможно всяко домакинство да може да си ги позволи.

  1. Производството на домакински уреди е основен икономически актив

Над 75% от големите уреди и 50% от малките уреди, продадени в Европа,

се произвеждат в ЕС. При разработването на Сделката за чиста промишленост, Европейската комисия трябва да гарантира не само съхраняването на това индустриално постижение, но и да създаде прeдпоставки за неговото разрастване. Както подчерта президентът фон дер Лайен, „декарбонизацията и индустриализацията се случват едновременно“ и индустрията за домакински уреди е стратегическа и за двете цели. В скорошно изявление, 25 водещи европейски марки домакински уреди призоваха политиците да предприемат съвместни действия за запазване на конкурентоспособността на сектора. Значителната работна сила в сектора, която поддържа 1 милион семейства в ЕС, е под риск, ако няма ясни и обнадеждаващи сигнали от политиците за поощряващи стимули за промишлеността в Европа.

  1. Защита на над 1 милион работни места в Европа

Днес, фактът,че в Европа има около 130 предприятия за производство на домакински уреди, осигуряващи общо над 1 милион работни места, подкрепени от индустрията, прави сектора един от най-големите работодатели на континента. Въпреки това, скорошните пазарни спадове, нарастващите разходи за енергия и прекъсванията в доставките на ключови суровини създадоха значително напрежение за индустрията. Тези предизвикателства доведоха до намаляване на нивата на производство и загуба на работни места, създавайки перфектна буря от икономически трудности. Без ясна стратегия за подкрепа на европейското производство, индустрията е изправена пред несигурно бъдеще, както и семействата, които зависят от тези работни места за своето препитание.

Секторът на домакинските уреди е неразделна част от стратегията за декарбонизация на Европа, целите за енергийна ефективност и благосъстоянието на гражданите.  Сега, когато Европейската комисия се готви да стартира сделката за чиста промишленост, тя трябва да признае стратегическото значение на домакинските уреди и да ги включи изрично в своите планове.

Това ще гарантира, че секторът ще остане конкурентоспособен, устойчив и значима част от индустриалното бъдеще на Европа.

[1]

Enerdata, 2024, “Energy efficiency trends for households in the EU.” Odyssee-MURE Webinar Series on Energy Efficiency.  https://www.odyssee-mure.eu/events/webinar/energy-efficiency-trends-household-sector-webinar-november-2024.pdf