Как домакинските уреди могат да придвижат напред устойчивия начин на живот?
Как домакинските уреди могат да придвижат напред устойчивия начин на живот?

През годините производителите на домакински уреди в Европа показаха как индустрията може да работи ръка за ръка с целите на политиката на ЕС за установяване на сценарий “печеливш” за всички участници чрез дългогодишен ангажимент за разработване и прилагане на законодателството в областта на екопроектирането и енергийното етикетиране. Това е наследено чрез дългогодишен ангажимент за разработване и прилагане на законодателството в областта на екопроектирането и енергийното етикетиране за установяване на трайни, повторно използваеми, поправими, рециклируеми, енергийно ефективни, и накратко по-устойчиви, продукти като норма.

Неотдавна Европейската комисия публикува предложението си за Регламент относно “Екопроектиране за устойчиви продукти”, който има за цел продуктите, пуснати на пазара на ЕС, да станат по-неутрални по отношение на климата и ефективно по отношение на ресурсите към кръгова икономика като част от обновения ѝ подход към продуктовата политика на ЕС. Всяко изменение на регулирането или политиката около оценката на екопроектирането на даден продукт трябва да се прилага по хармонизиран, последователен и солиден начин, който отчита добрите практики на действащата Директива за екопроектирането. За да може това да прояви, законодателството може да бъде усвоено, за да се определят цели за стимулиране на иновациите на по-устойчиви продукти, въпреки че промишлеността следва да носи отговорността за това как най-добре да прилага средствата за постигане на повишени равнища на иновации. Това преминаване към по-съгласувана рамка на политиката на ЕС в областта на продуктите създава пазар за устойчиви бизнес модели и представя възможности от гледна точка на жизнения цикъл на продуктите.

Както действащата Директива за екопроектиране, така и законодателството за енергийния етикет са били огромен успех за производителите, тъй като те работят в унисон с ЕС за постигане на целите, свързани с околната среда, енергийната ефективност, и декарбонизацията за продукти, свързани с енергопотреблението.  Например през миналата година изискванията за екопроектиране спестиха на потребителите 120 милиарда евро разходи за енергия ((EVP Timmermans)). От друга страна, енергийният етикет на ЕС доведе до енергийно по-ефективни продукти, докато насърчава производителите да инвестират в иновации, като използват по-енергийно ефективни технологии. Вече бяха предприети усилия продуктите да станат по-трайни и да се удължи продължителността на живота на продуктите на равнище ЕС чрез прецедента, определен от изискванията за дълготрайност, ремонт и резервни части на няколко групи продукти. Във връзка с това бяха въведени нови нормативни актове за перални машини, съдомиялни машини, както и хладилници, които изискват от производителите да се гарантира, че резервните части са на разположение за определен брой години след пускането на последния артикул на пазара (например десет години за перални машини и седем години за хладилници); да достави поръчаните части в срок от 15 дни; и да се направи информацията за поддръжката, включително наръчниците, на разположение на професионалните ремонтни

Ремонтът има ключова роля, когато става въпрос за преоформяне на начина, по който разглеждаме жизнения цикъл на нашите домакински уреди. Наскоро, като част от Плана за циркулярно действие (CEAP) на Европейската комисия към амбициозната ѝ цел за неутралност по отношение на климата до 2050 г., беше обявено, че “планът обявява инициативи по целия жизнен цикъл на продуктите и има за цел да гарантира, че отпадъците се предотвратяват и използваните ресурси се съхраняват в икономиката на ЕС възможно най-дълго”. Все по-успешният процент на ремонт в Европа, който нарасна от 81 % от исканията към производителите за ремонт на продукт, довел до действителен ремонт през 2016 г., до 91% през 2018 г., е ясен показател за ремонта на ползите, които могат да играят при установяването на “Кръгова култура ” в Европа. Създаването и поддържането на циркулярност като норма е обществен въпрос, пред който всички сме изправени. Във връзка с това производителите се стремят да улеснят ремонта за потребителите, докато запазват безопасността на дома и хората, които живеят в него. Концепция, обобщена в мотото на APPLiA “Repair it Right “, когато става въпрос за регулиране на практиките за ремонт. Като такива, стимулирането на ремонта пред подмяната е от ключово значение за връщането на продуктите обратно в съответстващо състояние е своевременно, рентабилно, и енергийно ефективно средство.

Движейки се напред, днес 90% от материалите от официално събрани уреди, които са достигнали края си на живот, се възстановяват, рециклират, и са готови да влязат отново в производствени контури. Тъй като циркулярността е ключов приоритет за създателите на политики на ЕС, поддържането на ресурси в икономиката за възможно най-дълго време е от изключително значение, с поглед към превръщането на възстановяването на ресурсите в норма. В този смисъл повишените стандарти за третиране на рециклирането биха довели до подобрени знания относно качеството и количеството на възстановените вторични суровини от ОУЕО, улеснявайки по този начин създаването на единен пазар на ОТПАДЪЦИ на ЕС.

Може да е време да представим как разглеждаме възможностите за “устойчивост”, като вземаме предвид широк спектър от фактори с цел повишаване на екологичните показатели на продуктите чрез установяване на по-всеобхватна и цялостна рамка за екопроектиране. Има много пътища до циркулярността на разположение днес. В тази връзка Европа предприе първите си стъпки в преоткриването на начина, по който разглеждаме жизнения цикъл на даден продукт, като същевременно спомага за установяването на кръгова култура. Как взаимодействаме с уредите си непрекъснато се развива по отношение на повишените нива на дълготрайност на продукта, ремонтопригодност и рециклируемост. Осигуряването на пълно използване на нашите устройства е от основополагащо за осигуряването на зелен преход към кръгова икономика.

http://www.applia-europe.eu/