Факторите за успех или провал на предложението за Регламент за екодизайн на устойчиви продукти
Факторите за успех или провал на предложението за Регламент за екодизайн на устойчиви продукти

Как Европа може да надгради успешния опит на действащата Директива за екопроектиране? Директорът на политиката на APPLi A за околната среда Корина Хегарти обсъди как предложеният от ЕС Регламент за екопроектиране на устойчиви продукти (EspR), може да спомогне за установяването на устойчиви продукти като норма в Европа на Европейския Форум за Производство.

Ако е правилно приложен, с някои корекции на предложението на Комисията, ЕЕДОП има потенциала да положи основите на печелившо актуално състояние както за околната среда, така и за европейските производители. Представено като своеобразно всеобхватно законодателство, в предложението се представя всеобхватен екопроект, енергиен етикет, законодателство в областта на отпадъците, законодателство в областта на химичните вещества, както и законодателство за надзор на пазара. Във връзка с това “от съществено значение е предложението да е в пълно съответствие със съществуващото и цялото предстоящо законодателство на ЕС, за да се избегне дублирането или каскадността на настоящите изисквания за продуктите”, започна Хегарти. Всички допълнителни изисквания към пейзажа на политиката на ЕС трябва да осигуряват добавена стойност. Такъв е случаят както за предложените изисквания, свързани с “вещества, пораждащи загриженост”, когато вече е налице химично законодателство, така и за предложения “Цифров продуктов паспорт”, който трябва да избягва репликиране на информация, предоставена от съществуващи бази данни като EPREL и SCIP.  Продължавайки напред, всички цели на политиката, избор и стимули във всички области на политиката, “трябва да се прилагат по ясен и последователен начин, за да се създаде пазар за устойчиви кръгови бизнес модели”, заяви Хегарти.

Успешният опит от Директивата за екопроектиране предоставя на Европа шанс да анализира “do’s” и don’ts” на ефективното прилагане на законодателството на специфична за продукта основа чрез кратка, обособена методология, оценяваща съответните, индивидуални аспекти в целия жизнен цикъл на продукта. Директивата за екопроектиране ефикасно се справи с теми, включващи ремонт, многократна употреба, и възможност за рециклиране, с изисквания за ефективно използване на ресурсите по няколко продукта от въвеждането ѝ през март 2021 г. Говорейки за въвеждането на бъдещи регламенти в рамките на ЕЕДОП, “установяването на изисквания за екопроектиране следва да идентифицира най-подходящите променливи за подобряване на устойчивостта на околната среда, като същевременно се счита, че параметрите на продуктите могат да бъдат взаимозависими и да се засягат взаимно”, заяви Хегарти. Оценката следва да се извърши, за да се оценят тези параметри, не поотделно, а по-скоро в комбинация за максимално увеличаване на приноса на индустрията към целите на Зелената сделка на ЕС. Въз основа на това “ЕЕДОП трябва да гарантира доброто функциониране на единния пазар на ЕС, в поддържането на отворени пазари и трансгранична търговия за продукти, които текат”, заключи Хегарти. Гарантирането, че изискванията и стандартите се прилагат по хармонизиран начин е от ключово значение тук, като се има предвид, че на индустрията се предоставя достатъчно водещо време, за да се адаптира към регулирането, между датата на публикуване на законодателството и евентуалното прилагане на такива изисквания.

В крайна сметка новата инициатива представя чувство за оптимизъм за европейските производители и състоянието на околната среда към създаването на пейзаж на политиката, където устойчивите продукти са обичайни. За да се наследи възможно най-добрия резултат от предложенията, от ключово значение е преминаването към съгласувана политическа рамка на ЕС за кръгова икономика, която запазва единния пазар, конкуренцията и иновациите на ЕС, в целия съвет.

http://www.applia-europe.eu/